Sakal Ekimi – Medlook Istanbul

Sakal pek çok erkek için vazgeçilmez doğal aksesuarlardan biridir. 

Bazı erkeklerin sakalları arasında boşluklar vardır, bazı erkeklerde ise genetik olarak sakal uzamaz.  Asyalılar gibi bazı etnik kökenlerde ise sakal ve bıyık yoğunluğu çok azdır. Tüm bu kişilerde sağlıklı uzayan sakallara sahip olmak için sakal ekimi yapmak mümkün olabilir.

Sakal ekimi ile;

  • Sadece mevcut sakal modeli güçlendirilebilir
  • İyi bir simetri yaratılabilir
  • Sakal alanını genişletilebilir
  • Sakal şekli iyileştirilebilir 

Doktorunuzun cildinizi, saçınızı, sakallarınızı ve genel sağlık durumunuzu değerlendirmesinden sonra sakal ekimi için iyi bir aday olup olmadığınıza karar verilebilir.

Sakal ekimi nedir? Nasıl yapılır?

Sakal ekimi; kıl foliküllerinin vücudun belirli bir yerinden alınıp (ki genellikle ilk tercih edilen yer başın arkasında yer alan kısımdaki saçlardır) sakalın uzaması istenen yerlere ekilmesidir.

Kulağa çok basit gelse de oldukça dikkat isteyen bir süreçtir. 

Sakal ekiminde tercih edilen yöntem FUE’dir. FUE ile sakal ekiminde donör bölgeden alınan saç köklerş/greftler tek tek ekim alanına transfer edilir.

FUE ile sakal ekiminin aşamaları nelerdir?

Planlama yapılır; ne kadar saç kökü alınacak, sakalın şekli nasıl olacak bu aşamada belirlenir.

Donör bölge tıraş edilir. Daha önce belirtildiği gibi donör bölge olarak çoğunlukla başın arka tarafında yer alan saçlar tercih edilir. 

Saç kökleri alınmadan önce lokal anestezi yapılır. Bu sayede işlem sırasında hiç bir şey hissedilmez. Donör alana zarar vermeden (gereğinden fazla alım yapmak, alım sırasında gereğinden fazla doku hasarına neden olmak alım yapılan bu alanda ciddi ve geri dönüşümsüz hasarlara neden olabilir) saç kökleri tek tek alınır ve özel petrilere dizilir. Saç köklerinin bu şekilde dizilmesi hasar görmelerini önler hem de saymayı kolaylaştırır.

Sakal ekimi yapılacak alanlara kanallar açılır. Bunun aşamada, doku hasarını minimuma indirdiği için safir uçlu medikal aletlerin tercih edilmesi önem taşır.

Açılan kanalların içine doğru yön verilerek alınan kökler ekilir.

İyileşme aşaması: Sakal ekimi operasyonundan sonraki ilk 3 gün önemlidir. Ekim yapılan köklerin zarar görmemesi gerekir. Bunun için sırt üstü dinlenme şarttır. Ayrıca 3 gün boyunca yıkanmamalıdır.

  1. gün ilk yıkama işlemi gerçekleşir ve takip eden 10 gün boyunca her gün doktorun önerdiği şekilde yıkama yapılır. 10. Gün sonunda tüm kabuklar dökülmüş olmalıdır.

Yeni sakallar 2-3 hafta sonra dökülmeye başlar ki bu oldukça doğaldır. Dökülenlerin yerine yenisi çıkacak ve yeni çıkan sakallar dökülmeyecektir.

Sakal ekiminin saç ekiminden daha kolay olduğu düşünülür. Bunun nedeni sakal ekiminde ekim yapılan alanın saç ekimine kıyasla daha küçük olmasıdır. Ancak yüz bölgesinin dokusu, baş bölgesine oranla daha yumuşak ve hassastır ve daha fazla damar yer alır. Bu nedenle sakal ekimi daha fazla hassasiyet gerektirir