Saç Mezoterapisi – Medlook Istanbul
Saç Mezoterapisi

Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi; cildin orta tabakasına maksimum fayda sağlanabilecek şekilde uygulanan enjeksiyonların kullanıldığı, ameliyatsız bir tıp tedavisidir.

1950’lerde mezoterapi alanını kuran Fransız doktor Michel Pistor (1924–2003), modern mezoterapinin babası olarak kabul edilir.   Fransız basını 1958’de Mezoterapi terimini türetmiş ve kelimeyi “orta” anlamına gelen Yunanca “mesos” ve  terapi anlamına gelen “therapia” kombinasyonundan yaratmıştır.

Dr. Pistor’un uygulamayı geliştirmesini izleyen ilk yıllarda Mezoterapi öncelikle tıbbi durumların tedavisi için kullanıldı. Daha sonra mezoterapi tekniğin cilt hastalıklarını tedavi etmek için de kullanılabileceği keşfedildi.  Bu sayede mezoterapi; kırışıklıklar, selülit, çatlaklar, saç dökülmesi, akne tedavisi, vücut şekillendirilmesi ve cilt sıkılaştırma için de kullanılmaya başlamıştır.

Saç Mezoterapi Nasıl Etki Eder?

Mezoterapinin 2 temel etkisi vardır: Mekanik yani fiziksel etki ve kimyasal etki.

  • Mekanik/Fiziksel etki;  mezoterapide kullanılan enjeksiyonlar (kimi zaman iğne, kimi zaman dermapen kimi zaman da radyo frekans/ altın iğne kullanılır) cilt yüzeyinden orta tabakasına kadar etki eder. Yapılan enjeksiyonlar cilde fiziksel bir zarar verir. Bu kontrollü fiziksel etki nedeniyle, cilt kendi kendini tamir etmeye başlar. Bu sayede hücre yenilenmesi, kolajen üretimi, cilt sıkılaştırma ve iyileşme tetiklenir. Bu küçük enjeksiyonların çok sayıda tekrarlanması ile etkinlik artar.
  • İkincisi; Kimyasal etkidir. Enjekte edilen mezoterapi ürününün etkisi daha sonra devreye girer. Tedavi edilen alana ve ele alınan duruma bağlı olarak, doktorlar ilaç, vitamin ve mineral kullanabilirler. Kullanılan mezoterapi ürünleri kişiye özel seçilmelidir. Bazı durumlarda doktorlar birden fazla ürünü birlikte de kullanabilir.

Saç Mezoterapisi Nasıl Yapılır?

Saç mezoterapisi en sık tercih edilen saç destek tedavilerinden biridir. Kişiye özel seçilen mezoterapi ürünleri tekrar eden enjeksiyonlar ile saçlı deriye, özellikle sorun olan bölgelere uygulanır.

Saç mezoterapisinde standart olarak çok ince uçlu iğneler (insülin iğneleri) kullanılır. Ancak mezoterapinin fiziksel etkinliğini arttırmak için dermapen , elektroporasyon ve radyofrekans/ altın iğne de kullanılabilmektedir. Bu nedenle Kliniğimizde saç mezoterapisini her seansta farklı yöntemleri (iğne-dermapen-elektroporasyon-altın iğne) kombine ederek uygulamaktayız. Daha az saç mezoterapi seansı ile daha yüksek etkinlik hedeflemekteyiz.

Kliniğimizde Saç Mezoterapi Aşamaları:

İlk aşama Konfor.. Saç Mezoterapi uygulamadan önce hastaların konforu için lokal anestezikler uygulamaktayız. Krem şeklinde sürülen bu anestezikler tamamen uyuşma yaratmaz ancak yine de hastalarımızın enjeksiyon aşamasını rahat geçirmesini sağlamaktadır.

İğne korkusu olan bazı hastalarımız için ise daha etkili bir çözüm yolumuz bulunmakta. Basınçla çalışan iğnesiz anestezi cihazlarımız sayesinde hastalarımızın iğneleri hissetmemesini sağlayabilmekteyiz.

İkinci Aşama Dermapen.. Her hastaya uygun seçilen mezoterapi ürünü öncelikle dermapen denilen ve aynı anda pek çok mikrokanal açılmasını sağlayan cihaz ile saçlı deriye uygulanır. Dermapen tek başına bile saç dökülmesi tedavisinde etkilidir. 

Üçüncü aşama Enjeksiyon.. Bilinen standart uygulamadır. İnce uçlu küçük iğneler ile saçlı deriye peş peşe enjeksiyonlar yapılır. Her cilt tipi ve cilt kalınlığı farklıdır bu nedenle iğne ucu yine kişiye özel seçilmedir.

Dördüncü aşama.. Elektroporasyon.. İğnesiz mezoterapi olarak da bilinen bu uygulamada elektroporasyon cihazı sayesinde deri üzerinde kalan tüm mezoterapi ürününün cilt tarafından tamamen emilmesi sağlanır. Yuvarlak başlığı sayesinde masaj hissi veren bu aşama son ve belki en keyifli olandır.

Kimler saç mezoterapisi yaptırmalıdır?

Saç dökülmesi başta olmak üzere saç kuruluğu, matlık, saç tellerinde incelme sorunu yaşayan, saçlarının daha canlı ve güçlü olmasını isteyen kadın erkek herkes saç mezoterapisi yaptırabilir. Elbette en doğru tedavi planı doktor muayenesi sonucu ortaya çıkacaktır. Muayene sonucunda size özel tedavi seçenekleri belirlenecek ve  takviminize uygun olacak şekilde planlanma yapılacaktır.