Saç Kök Hücre Tedavileri – Medlook Istanbul

Saç Kök Hücre Tedavileri

Kök hücre uygulamaları tıpta pek çok alanda heyecan yaratan tedaviler arasında yer almaktadır. Çünkü kök hücreler; vücudumuzdaki yeni hücre üreticileridir. Yani hasra gören pek çok dokunun iyileşmesinde ve yenilenmesinde etkilidir.

Saç tedavilerinde de kök hücre uygulamaları yerini almıştır. Uygulama aşamaları şöyledir:

  • Öncelikle kişiden saç kökü örnekleri alınır. Bunun için kulak arkası ya da ense bölgesi tercih edilir. Lokal anestezi uygulanır. Bu sayede işlem sırasında hiç bir şey hissedilmez. Daha sonra punch (panç diye okunur) adı verilen özel kesici medikal aletler ile yaklaşık 10 tane saç kökü alınır. 
  • Saç kökleri ile birlikte kişiden kan örnekleri de alınır ve GMP sertifikası olan laboratuarlara kök hücre üretilmesi için özel taşıma çantalarında iletilir.
  • Laboratuarda; hücreler ayrıştırılır ve saç kök hücreleri üretilir. Bu üretim işlemi için 1 ay gerekir. 
  • 1 ay sonunda 50 milyon kök hücre elde edilmiştir. Bu kök hücreler minik bir flakondadır. Tıpkı diğer mezoterapiler gibi enjeksiyon ile kök hücreler saçlı deriye uygulanır-özellikle de sorunlu olan bölgelere. 
  • 2 ay sonra ise ikinci 50 milyon kök hücre 2. Seans için hazırdır. Uygulama yine benzer şekilde gerçekleşir. 2 seansta toplam 100 milyon kök hücre enjeksiyonu gerçekleşmiş olur.

Her saç tedavisinde olduğu gibi sonuçların anında gözlenmesi mümkün değildir. Çünkü saçlarımız belirli bir hızla büyür (ki bu da jet hızı değildir maalesef). Ancak ilk ayların sonunda uygulama bölgelerinde uykuda olan saç köklerinin büyüme fazına geçtiği gözlenir.