PRF – Medlook Istanbul
prf tedavisi

Bir gün aynaya baktığınızda fark edersiniz. İşte ordadırlar; alında çizgiler, göz ve ağız çevresindeki mimik çizgileri, çukurlaşan göz altı ve hatta seyrelmiş saçlar. Bunlar yaşlanmanın doğal sürecidir ve oldukça doğaldır. İyi haber; bu süreç kontrol edilebilir ve gençlik kazanılabilir!

PRF olarak da bilinen platelet açısından zengin fibrin tedavisi, cildi gençleştirmek, saç dökülmesini durdurmak ve daha fazlası için kişinin kendi kanından elde edilen fibrini kullanan yeni bir kozmetik tedavidir.

PRP ve PRF arasındaki farklar neler

  • PRP platelet rich plasma = plateletten zengin plasmanın, PRF ise platelet rich fibrin = plateletçe zengin fibrin’in kısaltmasıdır
  • PRP ve PRF her ikisi de kişinin kendi kanından elde edilir
  • PRP de kullanılan kan tüplerinin içinde kanın pıhtılaşmasını önleyen maddeler bulunur (antikoagülanlar) PRF kitlerinin içinde ise yabancı hiçbir madde bulunmaz
  • PRP’de kanın renksiz olan plazma kısmı kullanılır, PRF’de ise fibrin yapı kullanılır
  • Hem PRP hem PRF’de kandan elde edilen büyüme faktörleri ile etkinlik sağlanır. Ancak PRF’deki fibrinde büyüme faktörlerinin yanı sıra bulunan maddeler doku iyileşmesini daha fazla destekler
  • Her iki tedavide; hem vücudun kendini  iyileştirme sürecini hızlandırmak ve yara iyileşmesini tedavi etmek için hem de güzelleşme ve yaşlanma karşıtı etkileri için cilt ve saçta kullanılmaktadır

Saç büyümesi için PRF

PRF’nin temel işlevi, hücresel yenilenmeyi ve kolajen sentezini artırarak zamanla cildin daha sağlıklı ve genç olmasını sağlamaktır.

Bu etkisi nedeni ile PRF; saç büyümesinden sorumlu hücreleri uyarmak için de kullanılır.

PRF serumu hazır olduğunda, saç köklerini harekete geçirmek için saçın inceltme bölgelerine enjeksiyonlar yapılarak uygulanır.

PRF özellikle saç dökülmesinin erken aşamalarında etkilidir ve uykuda olan saç köklerinin büyüme aşamasına dönmesini teşvik eder.

Cilt için PRF tedavileri

PRF ciltteki; esneklik ve hacim kaybı, yaş nedeniyle oluşan lekeler, sivilce izlerinin tedavisinde etkilidir. Hatta son zamanlarda, dermal dolgu maddelerine alternatif olarak da kullanılmaktadır.

Yapılan çalışmalarda tek seans sonra dahi cilt hacminde anında iyileşme sağlandığını göstermiştir.  PRF; yaşlanma karşıtı endişelere daha doğal bir yaklaşım arayan herkes için ideal bir tedavi olabilir.

Gözler, ağız ve dudaklar etrafında genç bir görünüm sağlamak için, PRF tedavisi dermapen ile birlikte kullanılabilmektedir. İlk seanstan sonra göze çarpan sonuçlar görülebilir, ancak cildin iyileşme sürecini gerçekten başlatmak için, genellikle 2-3 seanslık bir plan oluşturulur.

PRF aynı zamanda dermal dolgu maddeleri ile birlikte de kullanılabilmektedir.

PRF nasıl uygulanır? Uygulama sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

PRF uygulamasından önce özel kitler ile bir miktar kanınız alınır ve hemen santrifüj edilir. Elde edilen serum cildinize ya da kafa derinize uygulanır.

Hem saç hem de cilt için PRF uygulaması; enjeksiyonların yanı sıra dermapen ile de kombine edilebilir. Yüzde hacim arttırıcı tedavi için tek başına ya da dermal dolgular ile birlikte uygulanabilir.

PRF tedavisinden sonra biraz kızarıklık, hafif tahriş ve minik şişlikler meydana gelebilir. Bu, cildinizin kendi kendini iyileştirdiğinin bir işaretidir. Gözlenen kızarıklıklar bazı kimselerde birkaç saat, bazılarında ise 1 gün içinde tamamen kaybolur.

PRF kendi kanınızdan elde edilen tamamen doğal bir tedavidir. Dolayısıyla alerji riski bulunmaz.

Herhangi bir tedavide olduğu gibi, yanıtlar değişir, ancak çoğu hasta, kesin sonuçları görmek için 2-3 seansa ihtiyaç duyar. Her PRF seansı aralıkları da kişiye özel belirlenir.

Kimler PRF yaptırabilir?

Saçlarında dökülme incelme sorunu yaşayan veya cildindeki yaşlanma belirtilerinden endişe duyan tüm kadın ve erkekler PRF için uygun adaylardır.

PRF özellikle daha doğal, kademeli bir tedavi yaklaşımını tercih edenlerin ilk seçimi olmaktadır.

daha kapsamlı çalışmalarla desteklendiği takdirde kullanım alanları daha da artacaktır.