IV Vitamin C – Medlook Istanbul
C vitamini

C vitamini; kendimizi iyi hissetmediğimizde, direncimiz düştüğünde, daha fazla enerjiye ihtiyaç duyduğumuzda aklımıza gelen ilk vitamindir. Yani büyüklerimizin hasta yatağımıza portakal getirmesi boş yere değildir.

C vitaminini depo edemeyiz, bu nedenle her gün almamız şarttır. Maalesef besinlerdeki C vitamini miktarları tartışmalıdır. Günlük yaşam temposu, imkanlar da buna eklenince takviyelere olan ihtiyaç kaçınılmaz olmaktadır.
Bir çoğumuz bu nedenle ağızdan yani oral yol ile C vitamini takviyesi kullanıyoruz. Peki neden damar yolu ile C vitamini uygulaması yapılır? Hadi biraz bundan bahsedelim..

Yüksek dozlarda alınan C vitamini vücutta etkin bir antioksidan görevi görür. Bağışıklık sistemini ayağa kaldırır, özellikle virüs kaynaklı hastalıkların tedavisinde oldukça etkindir. Bunun yanı sıra anti-kanserojen etkileri de bulunur.

Ağızdan belirli bir miktarda C vitamini alabiliriz ki bu miktar günlük 1000 mg’dır. Bu seviyenin üzerinde alınan miktarlar bağırsak ve sindirim sorunlarına neden olur. Sık görülen sorun da ishaldir. C vitamini ağızdan kullanılırken doz seviyesin aşama aşama arttırılması ve kişiye özel ayarlama yapılması gerekir. Bu adımlara ne kadar dikkat edilirse edilsin, oral alınan C vitaminin bir sınırı vardır.

IV yani damar yolu ile alınan C vitamini terapisinde ise alınan C vitamini miktarı; 25.000-100.000 mg arasındadır. Bu oran ağızdan alınabilecek C vitaminin yaklaşık 25 ila 100 katıdır. Üstelik hiçbir yan etki olmadan direkt dolaşım sistemine karışır.

IV/Damar yolu ile C vitamini Terapisi kimlere önerilir?

C vitamini yüksek dozlarda verildiği zaman; anti-viral; anti-kanser etkilerini göstermektedir ve yüzksek dozlara ağızdan alımla değil damar yolu ile uygulamalarla çıkılabilmektedir.
IV/Damar yolu ile C vitamini terapisine en çok ihtiyaç duyan kişiler; bağışıklık sistemi düşük olanlar, kronik yorgunluk, fibromiyalji, diyabet, kolit gibi kronik sorunları olanlar, alerji ,astım, kanser hastaları olarak sıralanabilir.

IV/Damar yolu ile C Vitamini Terapisi nasıl uygulanır? Kaç seans uygulanır?

IV/ Damar yolu ile C vitamini terapisinde belirlenen miktar serum aracığıyla kişiye verilir. Ortalama 15-20 dk sürer. Genellikle IV glutatyon ile birlikte de uygulama yapılır. Glutatyon ve C vitamini birlikte uygulandığında etkinlikleri daha yüksek olmaktadır.
IV C vitamini terapisi genellikle 5 seans uygulanır.

IV/Damar Yolu ile C Vitamini Herkese Uygulanabilir mi?

IV C vitamini terapisi; herkese uygulanabilmektedir. Glukoz 6 fosfat dehidrojenaz enzimi/ G-6-PD eksik olan kişilerde (bazı kimselerde bu enzim genetik olarak eksiktir) ise uygulamadan önce enzimin seviyesine bakılmalıdır.