FUE – Medlook Istanbul

FUE : Follicular Unit Extraction= Foliküler Ünite Ektrasyonu’nun kısaltmasıdır ve en sık tercih edilen saç ekim yöntemidir.

Saç telleri saç folikülü denilen bir haznenin içinde yer alır. Kimi folikülün içinden tek saç teli büyür, kimi ise 2,3 ya da 4 saç teli içerebilir. FUE’de donör bölgeden tek tek saç folikülleri alınır ve boş olan alanlara yerleştirilir. Bu yöntemin detayları ise şöyledir:

FUE Saç ekimi nasıl yapılır?

Her tedavide olduğu gibi ilk adım doktor muayenesidir. Öncelikle kişinin saç ekimine uygun olup olmadığı değerlendirilir. 

Daha sonra planlama yapılır; ideal greft/ ekilecek saç kökü  sayısı hesaplanır, ön saç çizgisinin şekli, hangi alana ne kadar sayıda saç kökü ekileceği belirlenir. Saç ekimi planlaması netleştikten sonra operasyona geçilir.

Saç ekiminden önce hastaların dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır (Ameliyattan 1 hafta önce dikkat edilmesi gerekenler, 3 gün önce dikkat edilmesi gerekenler ve operasyon günü dikkat edilmesi gerekenler). Bu kurallara uyulması önemlidir. Aksi takdirde saç ekimi başka bir tarihe ertelenir. 

Operasyondan önce standart kan testleri n(hepatit B, hepatit C ve HIV testi) yanı sıra bazı durumlarda ekstra testler ya da hekim konsültasyonları talep edilebilir.

İlk olarak donör bölgeye* lokal anestezi uygulanır. Bu aşamayı çok daha konforlu hale getirmek için Kliniğimizde ağrısız anestezi seçeneğimiz de bulunmaktadır. Ağrısız anestezi uygulamasında iğne kullanılmadan basınçla çalışan özel medikal aletler kullanılır.

*Donör bölge; boş olan bölgelere transfer edilecek saç köklerinin toplandığı yere verilen isimdir ve donör bölge olarak genellikle ense bölgesi tercih edilir. Çünkü bu alanda yer alan saç kökleri genetik olarak dökülmemeye kodlanmıştır üstelik başka ekildiklerinde de bu özelliklerini korurlar.

Anesteziden sonra dikkatle saç kökleri toplanmaya başlanır. Bunun için punch  (panç diye okunur) adı verilen medikal aletler kullanılır. Saç ekiminin her aşaması büyük dikkat ve özen ister. Toplama aşamasında da saç köklerinin zarar görmemesi gerekir. Toplanan greftler/saç kökleri özel alanda muhafaza edilir.  

Toplama aşamasından sonra ekim yapılacak alanların hazırlığı gelir. Bu alanlara yeni saç köklerinin yerleştirileceği kanallar açılır. Bu kanalların yeri çok önemlidir. Açılan kanalların içine saç kökleri dikkatle yerleştirilir. Saç köklerinin stratejik yerleştirilmesi, yönlerinin doğru belirlenmesi saç ekimi başarısını direkt etkilemektedir.

Saç ekimi ortalama 5-7 saat arası sürmektedir ve her adımı büyük titizlik ister. Ancak iyi bir hekim ve deneyimli bir ekip ile başarılı sonuçlar elde edilebilir.

(Canlı dokular en fazla 4 saat vücut dışındaki ortamda bekletilebilir. Bu da saç ekiminin tek seansında en fazla 4000-4500 greft/saç kökü ekilebilir anlamına gelir)