DHI Saç Ekimi – Medlook Istanbul

DHI Saç ekimi nedir?

 Direct Hair Implant = Direkt Saç Ekimi’nin kısaltmasıdır. Aslında DHI yöntemini FUE’den tamamen ayırmak çok da doğru değildir. Çünkü DHI yönteminde de operasyonun ilk aşaması FUE ile aynıdır. DHI son aşaması yani kanalların açılıp saç köklerinin içine yerleştirildiği kısım ile FUE’den ayrılır.

DHI Saç ekimi nasıl yapılır?

Her saç ekiminde olduğu gibi ilk önce doktor muayenesi ve planlamanın oluşturulması gerekir. Doktor muayenesinden sonra DHI ekim için uygun olup olmadığınız değerlendirilir. Eğer DHI saç ekimi için uygunsanız operasyon planlanır; ne kadar grefte(saç köküne ) ihtiyaç duyduğunuz, hangi bölgelere ne kadar ekim yapılacağı belirlenir, ön saç çizgisinin şekline karar verilir.

Lokal anestezi 

DHI Saç ekiminin ilk aşaması donör bölgeye yapılan lokal anestezidir. Bu aşama yine ağrısız lokal anestezi adı verilen ve iğne yerine basınçla çalışan anestezi cihazları ile gerçekleştirilebilir.

Saç Köklerinin Donör Bölgeden Toplanması

DHI Saç ekiminde toplama aşaması FUE’deki ile aynıdır. Boş olan yerlere ekilecek saç kökleri (greftler) donör bölge adı verilen alandan toplanır (Donör bölge olarak genellikle iki kulak arasında kalan ense bölgesindeki alan tercih edilir). 

Buradaki sağlıklı saç kökleri; punch adı verilen bir aletle tek tek çıkarılır. Bu aşamada iki önemli konu vardır; 

  • Çıkarılan saç köklerinin zarar görmemesi 
  • Saç köklerinin homojen olarak alınması

Saç kökleri alım sırasında zarar görürse, ekildiği zaman uzamaz. Hep aynı yerden, ya da gereğinden fazla alım yapılırsa bu sefer de donör alanda kalıcı hasarlar meydana gelir.

Saç köklerinin DHI kalemlerinin içine yerleştirilmesi

DHI saç ekiminin en önemli özelliği kullanılan kalemlerdir. Donör bölgeden alınan saç kökleri kalem denilen  özel medikal aletlerin içine yerleştirilir. Bu alet aynı çıtçıtlı kaleme benzediği için bu isimle anılır.

DHI kalem ile kanalların açılması ve saç köklerinin ekilmesi

İçinde saç kökü bulunan DHI kalemlerinin ucu ekim yapılacak alana getirilir ve kalemin arka tarafına bastırıldığında aynı anda hem kanal açılır hem de kalemin içindeki saç kökü bu kanala yerleştirilir. 

DHI Saç ekiminin avantajları nelerdir?

DHI Saç ekiminde kanal açılması ve ekim aynı anda gerçekleşir. Bu nedenle toplanan saç kökleri dışarıda daha az süre bekler bu da dokunun canlılığını korumasında avantaj sağlar.

DHI Saç ekiminde sadece alım yapılan alanlar yani donör bölge tıraş edilir. Diğer alanlardaki saçlar kesilmez.  Ekim yapılacak alanda saçı olanlar, saçının hepsini tıraş ettirmek istemeyen uzun saçlı kişiler, özellikle kadınlar saç ekiminde büyük oranda DHI yöntemini tercih eder.

DHI Saç ekiminde ekim yapılacak alana saç kökleri yerleştirilirken verilen hasar minimumdur. Bu nedenle ekimden sonra kabuklanma daha az gözlenir. İyileşme süresi ise daha kısadır.

FUE mi DHI mı? Kimler DHI Saç ekimi için uygundur?

Aslında DHI FUE den daha iyidir gibi genel bir yorum yapmak doğru değildir. Önemli olan doğru hastada doğru yöntemin tercih edilmesidir.

Örneğin kadın hastalar için DHI saç ekimi her zaman bir adım öndedir.  FUE yönteminde tüm saç traş edilmektedir ve saçın uzamasına kadar geçen süreç, uzun saç tercih eden kadınlar da pek de keyifli olmayacaktır.

Yoğun bir saç ekimine ihtiyaç duyan bir kişi de ise FUE tercih nedeni olabilir. Çünkü DHI saç ekiminde tek seansta ortalama 2000-2500 saç kökü ekilmektedir. 

Hangi yöntemin sizin için daha uygun olacağına karar verirken doktorunuzun tavsiyeleri size ışık tutacaktır.