Altın İğne / Radyofrekans – Medlook Istanbul

Günümüzde pek çok etkin medikal estetik işlemleri bulunmaktadır. Ancak başarılı bir işlemden söz edebilmek için sadece etkinlikten bahsetmek yeterli olmaz, doğal bir görünüm elde etmek de çok önemlidir. Yani öyle olmalı ki çevrenizdekiler sizdeki değişim ve güzelliğin farkına varmalı ama tam olarak ne yaptırdığınızı anlamayacak kadar da doğal görünmeli..

Bu açıdan Fraksiyonel Radyo Frekans halk arasındaki adı ile Altın İğne; ameliyatsız cilt gençleştirme yöntemleri arasında belki de en çok göze çarpanıdır. 

Altın iğne uygulamasında ise cildin yeniden kolajen üretmesi mümkündür. Bu sayede cilt canlanır, lekeler kaybolur, kırışıklıklar gider, elastikiyet artar kısaca gençlik geri kazanılır. Altın iğne uygulamasının en güzel yanlarından biri ise cildin asla uygulama öncesindeki haline geri dönmemesidir.

Altın İğne nedir?

Altın İğne yönteminde;  mezoterapi, fraksiyonel lazer ve radyofrekans teknolojileri tek bir cihazda toplanmıştır. Karışık geldi değil mi ? Hadi biraz konuyu açalım:

Altın iğne cihazının üzerinde mikro iğneler bulunur. Bu mikro iğneler aracılığı ile radyofrekans cilt altına verilir. Radyofrekans bir ısı enerjisidir ve tıpta uzun yıllardır farklı alanlarda güvenle kullanılmaktadır.

Altın iğne ile yapılan uygulama esnasında cilt yüzeyini hırpalamadan cilt altını kontrollü şekilde uyarılır/ hasar verir. Cildimiz hasar gören dokuları onarmak için kolajen üretimine başlar ve böylece kırışıklıklar giderilir, cilt sarmaları düzelir, daha gergin daha canlı bir görünüm elde edilir. Üstelik bu etki yüzeysel değildir; yani dışarıdan herhangi bir ürün enjekte edilmez, cilt kolejen ve hiyalüronikasiti kendi üretir. Bu nedenle altın iğne uygulamalarından çok sonra dahi kişi uygulama öncesindeki ilk haline dönmez, uygulamanın tekrarı halinde hep daha iyiye doğru bir ilerleme gözlenir. 

Fraksiyonel mikro iğneler cildin altına inerken cilt yüzeyini uyarıp kolajeni harekete geçirerek doğal iyileşme sürecini başlatır. Buna bağlı olarak cildin üst tabakasındaki hücre gelişim faktörleri harekete geçer. Bu da ciltteki ton farklılıkları, lekeler ve ince kırışıklıkların tedavisini mümkün kılar.

Altın İğne çalışma prensibi

Altın iğnenin etki mekanizması cildin kendi kendini tamiri üzerine kuruludur.  Cildimizin canlı, pürüzsüz ve elastik olmasını sağlayan yapı cilt yüzeyinin hemen altında yer alan ağ tabakadır. Ağtabakanın yapı taşı ise kolajen denilen proteindir.

Kolajen ilk doğduğumuzda en yüksek seviyededir. 20 yaşından sonra ise cildimiz kolajen kaybetmeye başlar. En başlarda bu kayıp miktarı çok az olduğu için fark etmeyiz ama seneler geçtikçe ve çevresel faktörlerin de yardımı ile daha hızlı bir değişim yaşamaya başlarız. Mimik çizgileri belirgin hale gelir, cilt eskisi gibi parlamaz, lekeler ve sarkmalar gözlenmeye başlar.

Peki kolajen nasıl arttırılabilir? Bunun iki yolu bulunur; 1- kolajen takviyesi 2- cildin yeniden kolajen üretmesinin sağlanması

Altın iğne yöntemi ile cildin tekrar kolajen üretmesi sağlanmaktadır. Bunun için cilt altına kontrollü bir şekilde ısı enerjisi gönderilir ve buaradaki dokuya bir miktar zarar verilir. Cilt dokuları tamir etmek için ekstra kolajen ve diğer maddeleri üretmeye başlar ve sonuçta ciltteki kırışıklıklar sarkmalar, lekeler ortadan kalkar.

Altın İğne’nin avantajları nelerdir?

Altın İğne yönteminde mezoterapi, fraksiyonel lazer ve radyofrekans teknolojileri tek bir cihazda toplanmıştır.

Kişiye özel tek kullanımlık iğneler kullanılır. Böylece hijyen sağlanır ve enfeksiyon riski önlenmiş olur.

Altın İğne yöntemi her mevsim uygulanabilir.

Altın iğne yöntemi ayrıca ifadenizde yapay değişikliklere neden olmaz.

Atın İğne ile oldukça doğal sonuçlar elde edilir.

Ameliyatsız gençleştirme yöntemidir. Tek seansta dahi sonuçları görmek mümkündür.

Altın İğne nasıl uygulanır? 

Uygulama öncesi cildi yumuşatmak ve ağrıyı azaltmak için, yaklaşık 30 dakika süren özel bir cilt bakımı ve krem uygulaması yapılır.

Kişiye özel başlık sisteme takılır ve uygun dozlar belirlenir.

Uygulama problemli bölgelere birden fazla geçişler yapılarak tamamlanır. 

İşlem yaklaşık 40 dakika sürer.

İşlem sonrası ilk 5-6 saat ciltte kızarıklıklar oluşabilir, gayet normaldir.

Takip eden 24 – 72 saat arasında ise kızarıklıklar, pembeleşmeye başlar.

İşlemden sonra 3-4 gün yara bakımı sağlayan krem ve güneş koruyucular kullanılmalıdır.

İşlemden sonraki gün banyo, deniz ve güneş banyosu yapılması önerilmez.

Altın İğne Hangi Durumlarda Uygulanır?

Cildinde sarkma, kırışıklık, leke , ton farkı, mat-cansız görünüm sorunları olan kişiler Altın İğne uygulaması için uygun adaylardır.

Altın İğne cilt gençleştirme için genellikle 3 seansta olarak planlanır. Ameliyatsız cilt germe yöntemi olarak bilinen bu yöntem cildi yeniler ve kişinin daha genç bir görünüme sahip olmasına neden olur.

Altın İğne yöntemi aynı zamanda ciltteki gözeneklerin sıkılaşmasına yol açar ki böylelikle siyah noktaların oluşumunu azalır. Cildin yağlı görünümü engellenmiş olur. Bu da sivilce oluşumunu engeller.

Altın İğne yöntemi  aynı zamanda cilt çatlaklarında(strialar) ve ameliyat izlerinin giderilmesinde de etkilidir. Cilt çatlaklarının tedavisinde genellikle 5 ya da 6 seans olarak tedavi planlanır.